Miljööväärtuslikud hooned, Kaitsealused hooned

Tina 26

Rekonstrueerimine, Laiendamine

Otstarve: korterelamu
Skaala: 750m2
Staatus: projekt 2011-2012, ehitus 2012-2014
Tellija: Ektornet Residential Estonia OÜ

 

Tina 26 on kinnismälestis nr 27430.

 

Tegu on liigendatud põhiplaaniga kahekorruseline krohvitud puithoonega, mis on projekteeritud 1913. aastal arhitektuuribüroos Burmann&Perna. Üldjuhul projekteerisid Karl Burman ja Artur Perna koos, kuid antud hoone puhul on arhitektuuriajaloolase Leo Gensi stiilikriitilise omistuse järgi siiski tegemist eelkõige A. Perna loominguga. Võrdluseks: üks sarnasemaid Perna töölaual valminud projekte on P. Rängeli maja Viljandis, aadressil A. Maramaa pst 14 (1923).

 

Elamu on üldilmelt juugendlik, üksikute Saksa heimat-stiili mõjutustega. Fassaadi arhitektuurikäsitlus on elav ja detailirohke. Tihedaruudulise raamijaotusega aknad, kumerad ja polügonaalsed erkerid, kõrge mansardina lahendatud ülakorrus ning võimas trepp peaukse ees annavad hoonele ajatult idüllilise ilme. Hoone pisiasjadeni stiilipuhtad interjöörid on hästi säilinud.

 

Elamu sisemine ruumijaotus on Eesti kontekstis väga harukordne. Maja jaguneb keskteljel pooleks, kummaski majapooles asus algselt üks suur, läbi kahe korruse ulatuv esinduskorter. Hiljem on hoone trepikojad ehitatud ümber selliselt, et hoones paiknes neli avarat korterit, kaks kummalgi korrusel.
Restaureerimisprojektiga ehitati välja ka seni tühjana seisnud kõrge pööning ning võeti uuesti kasutusele keldrikorrus. Tööde käigus restaureeriti muuhulgas elamu aknad, ahjud, põrandad ja muud väärtuslikud ajaloolised detailid.

Tina 26