Kaitsealused hooned

Eesti Vabaõhumuuseumi Setu talu

Rekonstrueerimine, Restaureerimine

Otstarve: eksponaat
Skaala: 200m2
Staatus: projekt 2013, ehitus 2013-2015
Tellija: Eesti Vabaõhumuuseum

 

Setu-Lõkova talukompleks Eesti Vabaõhumuuseumis koosneb kolmest hoonest – ait, eluhoone ja laut, mida ühendab väravaehitis. Eksponaathoone aluseks on Setumaal paiknenud Vanatalo talukompleks, mis on rajatud 19.sajandi lõpul. Tegu oli küla ühe jõukama taluga, mille hulka kuulusid lisaks ka sepikoda ja rehi.

 

Vana taluhoonete kompleksi taastamise projekt koostati Eesti Vabaõhumuuseumi alal 30 aastat varem ajaloolaste ülesmõõtmiste ja materjali ületoomisega säilinud hooneosade põhjal. Taastamise lahendustes on materjalide viimistluse eristumisega viidatud ajaloolistele originaaldetailidele. Uutes lahendustes on proovitud leida kompromiss jäädvustatud seletuskirjadest, fotodelt ning analoogidest.

 

Ajalooline maakivist laudahoone taastati algses mahus, kuid kannab endas uut konverentsi/tantsusaali funktsiooni. Lauda puidust juurdeehitusse on paigutatud tualetid ja panipaik ning kiviseinad on akadeemiliste uuringutega koostöös seestpoolt soojustatud. Eluhoone erinevates hooneosades on kajastatud erinevaid ajaloolisi etappe – tänavapoolses osas ajalooliselt algsemad kihistused, hoovipoolses mahus okupatsiooni ajastu. Aidahoone on kasutusel mitteköetava ekspositsiooniruumina. Hoonete taasrajamisel kasutati võimalikult palju ajaloolisi materjale ja ka töövõtteid.

 

Setu talu kõrval asub Peipsiäärne vanausuliste peipsivene kaluri elamu.

 

Eesti Vabaõhumuuseum – Setu talu.

Eesti Vabaõhumuuseumi Setu talu