Miljööväärtuslikud hooned

Kopli 11a

Rekonstrueerimine, Laiendamine

Otstarve: korterelamu

Skaala: 1000m2

 

Staatus: projekt 2008, ehitus 2008

Tellija: eraisik

 

Tallinna Kultuuriväärtuste Amet on tehtud tööd tunnustanud, nimetades hoone üheks 2008. aastal eeskujulikult taastatud majaks Tallinnas.

 

Aastatel 1925–1926 valminud kolmesektsiooniline puitmaja koos oma kaksikvenna Kopli 9a ja lähedalasuva U-kujulise põhiplaaniga elamuga Kopli 7 on algselt projekteeritud Karl Burmani poolt. Hoone asub Kopli tänaval raudtee ja trammitee vahelisel alal ning on omal ajal ehitatud raudteelaste elamuks. Nimelt oli meister sel ajal Raudteevalitsuse teede- ja ehitusosakonna konsultant. Burmanile omaselt on hoone jõuliselt liigendatud mahtude ja katusepindadega, erikujuliste akende ja paljude muude põnevate detailidega. Võrreldes Burmani eelmise kümnendi loominguga on tema 1920. aastate majad küll mõnevõrra vaoshoitumad, ent jätavad harva reetmata, kes on hoone autor.

 

Projekti eesmärgiks oli olemasolevate korterite laienemine katusekorrusele. Laienemise käigus on maksimaalselt taastatud hoone ajastukohane välimus. Projekteerimise käigus õnnestus leida ka üks haruldane foto, millel maja esimene korrus hoopis krohvitud on. Siiski otsustati säilitada hoonele hiljem lisatud laudis kui üks väärtuslik ajalooline kihistus.

Kopli 11a