Miljööväärtuslikud hooned

Juurdeveo 14

Rekonstrueerimine, Laiendamine

Otstarve: Korterelamu
Skaala: 1400 m2

 

Staatus: projekt 2017, ehitus 2018-2019
Tellija: Matson Kinnisvara OÜ

 

Juurdeveo 14 on kahe põhikorrusega miljööväärtuslik L-kujulise põhiplaaniga korterelamu, mis paistis silma oma ebasümmeetrilisuse poolest: originaalkonstruktsioonide juures ei olnud võimalik leida ühtegi täisnurka ega paralleelset seina. Hoone algse 1912. aastal valminud projekti autoriks oli Moisei Klibanski.

 

Rekonstueerimise käigus taastati hoone algupärane keskse koridoriga ühetoaliste korterite struktuur, kuid esimese korruse kortereid laiendati soklikorrusele ning teise korruse kortereid katusekorrusele. Et tagada parem valgustatus ja kasutatavus, lisati hoonele kaks pikemat ja üks lühike vintskapp ning kaks uut katuseviilu, mis imiteerisid tänavafassaadi algupärast lahendust. Soklikorrusele akende ette planeeriti valguskaevud. Dekoori valikul lähtuti ajastule iseloomulikest trendidest ja arhiivijoonistest. Olemasolevad amortiseerunud varikatused ning kehva ehituskvaliteediga hoovimaht läks lammutamisele ning asendati klassikaliste sepiskanduritel plekk-varikatustega.

 

Kui ehitustööde käigus konstruktsioonid täielikult avati, selgus, et ehitustehnilise ekspertiisi hinnangud olid olnud pigem optimistlikud ning hoone puitkonstruktsioonid tuli asendada peaaegu täies mahus. Tallinna pommitamisel pihta saanud elamu taastustöid jätkati sellest hoolimata ajastutruult.

Juurdeveo 14